Šimpanzi v plzeňské ZOO mají zmodernizovanou expozici a brzy jich bude více
Šimpanz v plzeňské ZOO, foto: Kateřina Misíková
Šimpanz v plzeňské ZOO, foto: Kateřina Misíková

Šimpanzi v plzeňské ZOO mají zmodernizovanou expozici a brzy jich bude více

8 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Šimpanzi v plzeňské ZOO už dávnou nekoukají na svět přes mříže. Venkovní přírodní výběh pro šimpanze učenlivé nahradil původní malé klece poprvé v roce 2000. Za 23 let prošel dílčími úpravami. Ta dosud největší začala na jaře 2023 a nyní je u konce.

Změnu si vyžádaly současné regule chovu lidoopů. Největší úpravou je prohloubení a rozšíření oddělovacího vodního příkopu. Doprovodný elektrický ohradník zůstal pouze na okraji tohoto příkopu, aby pohled návštěvníka byl co nejméně rušený.

Myslelo se ale i na příjemnější prostředí pro lidoopy. Přibyly i nové kmeny a také lana, aby se šimpanzi dostali do pohybu nad zemí. Lana byla poskytnuta SDH Chotěšov. Zeď ohraničující výběh ze severu získala novou uměleckou malbu, která připomíná prostředí afrického pralesa. Použita byla i moderní forma elektrického ohradníku v podobě lián. Přibyla rovněž záchytná síť do vody včetně kotevních prvků a napínacích lan.

Tlupa šimpanzů v Plzni je tvořena čtyřmi dospělými samicemi, samcem a tříletou samicí Cailou, která je druhým plzeňským mládětem. Trojice šimpanzů patří k extrémně ohroženému poddruhu šimpanz čego. Těch je v Evropě pouze 26 ve dvanácti zoo, celosvětově celkem v lidské péči jen 44.

Chov v zoologických zahradách odráží odborné poznatky o životě a potřebách šimpanzů, trendem je nyní přítomnost více samců v tlupách. Proto i do plzeňské zoo letos na podzim dorazí z Portugalska nový, desetiletý samec a po patřičné adaptaci bude spojen s místní skupinou. Navíc koncem roku je očekáváno narození mláděte!

V Plzni jsou šimpanzi chováni od zimy 1964. Do roku 2000 šlo vždy o pár a jediné mládě z přelomu 70. a 80. let nebylo odchováno do dospělosti. Od roku 2000 byla stavěna skupina, která měla na jaře 2004 dosud nejvíce – osm členů.

zdroj: Martin Vobruba, ZOO Plzeň