Co všechno umí česnek
Česnek, zdroj foto: Pixabay
Česnek, zdroj foto: Pixabay

Co všechno umí česnek

8 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Někteří ho milují, jiní nenávidí. Má silné aroma i štiplavou chuť, bez nichž si řadu pokrmů ani nedokážeme představit. A také má spoustu zdravotních účinků, kvůli kterým se vyplatí aroma i štiplavou chuť překovat, i pokud je nemáte rádi.

1. Posílení imunitního systému

Česnek obsahuje látky, jako je allicin, které mají antibakteriální a antivirové vlastnosti. Pravidelná konzumace česneku může pomoci posílit imunitní systém, a chránit tak tělo před různými infekčními chorobami.

2. Snížení krevního tlaku

Studie naznačují, že česnek může pomoci snížit vysoký krevní tlak. Obsažené látky mají schopnost rozšiřovat cévy a zlepšit průtok krve, což má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví.

3. Antioxidační účinky

Česnek obsahuje antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. To může přispět k prevenci stárnutí buněk a k ochraně před různými chronickými onemocněními.

4. Podpora trávení

Tradičně byl česnek používán k podpoře trávení. Pomáhá zvyšovat tvorbu trávicích enzymů a může pomoci redukovat zažívací potíže, jako jsou nadýmání a pálení žáhy.

5. Protirakovinné vlastnosti

Studie naznačují, že konzumace česneku může snížit riziko některých typů rakoviny, zejména rakoviny žaludku a tlustého střeva. Antioxidační a protizánětlivé účinky mohou hrát roli v této ochraně.

6. Podpora hubnutí

Česnek může pomoci dokonce i při hubnutí, a to tím, že snižuje chuť k jídlu a zvyšuje pocit sytosti. To může vést k menšímu příjmu kalorií a snazšímu dosažení váhových cílů.

7. Péče o kůži a vlasy

Česnek je bohatý na síru, která je důležitá pro zdraví kůže a vlasů. Může pomoci i při léčbě akné.

8. Fungicidní účinky

Česnek má také fungicidní vlastnosti a může být použit k léčbě plísňových infekcí, jako je kandidóza.

Česnek není jen koření do jídla, je to také mocný přírodní lék s mnoha zdravotními výhodami. Tak proč ho nezačít zařazovat do vaší stravy a udělat něco dobrého pro své zdraví?Pamatujte, že česnek by měl být součástí vyvážené stravy, avšak nemůže nahradit léčbu předepsanou lékařem. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, poraďte se s lékařem, zda je vhodné začít konzumovat více česneku.

zdroje: Novinky, Wikipedia, Česnek.cz, Nazeleno, Akční ceny, Blendea, Deník.cz,

PLANETOVÁ, Tereza. Analytické hodnocení česneku. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2013, 94 s. (120896 znaků). Dostupné také z: http://hdl.handle.net/10563/23535. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická, Ústav analýzy a chemie potravin. Vedoucí práce Škrovánková, Soňa.