Skvělé zprávy z Rokycan: V Rakováčku se daří chráněným živočichům!
Rak kamenáč, zdroj foto: město Rokycany

Skvělé zprávy z Rokycan: V Rakováčku se daří chráněným živočichům!

12 listopadu, 2022 0 Od Pavel Žižka

Město Rokycany již několik let spravuje Park U Rakováčku tak, aby sloužil místním obyvatelům i přírodě. Na kdysi narovnaném Rakovském potoce se znovu objevily meandry, vysoké trávníky v okolí pomáhají zadržovat vodu v krajině a daří se tu i živočichům. Poslední průzkum ukázal, že i těm zvláště chráněným.

Vedl jej astakolog, tedy odborník zabývající se korýši, David Fischer. Věnoval se toku Rakovského potoka právě v úseku, který město Rokycany revitalizovalo v přechozích letech, tedy v prostoru Parku U Rakováčku.

Výsledek předčil očekávání odborníků i laické veřejnosti. Samotný nález vzácného raka kamenáče je dobrou zprávou. Rakům se tu však daří opravdu skvěle. Místní populace dokonce patří k těm s vůbec nejvyšší zjištěnou populační hustotou v České republice. Rak kamenáč je nejen naším nejvzácnějším a nejzranitelnějším druhem raka, v České republice se jedná o druh kriticky ohrožený. Kromě specialistů s ním proto nesmí nikdo ani manipulovat.

Potvrzen byl i výskyt zajímavých druhů ryb. Hojná je tu mřenka mramorovaná a velmi početná i zvláště chráněná střevle potoční.  Za velmi důležité pokládají odborníci také potvrzení výskytu silně ohroženého modráska bahenního.

Milovníky chlupatých roztomilých zvířat pak potěší, že se našly i stopy vydry říční, která je také silně ohroženým druhem.

zdroj: Tereza Maixnerová/město Rokycany