Studenti rokycanského gymnázia a SOŠ chrání přírodu
Studenti na Hrádeckých bahnech, zdroj: Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany
Studenti na Hrádeckých bahnech, zdroj: Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany

Studenti rokycanského gymnázia a SOŠ chrání přírodu

11 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Ochrana přírody mezi rokycanskými studenty frčí. Již dvě skupiny studentů místního Gymnázia a Střední odborné školy se zapojily do projektu Skautského institutu. Ten při péči o přírodní lokality propojuje odborníky, skupiny mládeže a správce cenných přírodních lokalit.

S aktivitami přímo v terénu studenti začali už na jaře. Na Hrádeckých bahnech likvidovali invazivní rostlinu křídlatku a na šumavském Zhůří vysazovali jeřáby a prováděli na mokřadech výřez smrků. Oba zásahy mají za cíl udržení vhodných podmínek pro chráněné druhy rostlin a živočichů a podporu konkurenčně slabších druhů.

Na začátku tohoto roku se na lokality vrátili a pokračovali v práci. Na Hrádeckých bahnech se skupina studentů pustila do obnovení jedné z historických odvodňovacích stružek, což by mělo pomoci vytvořit vhodné podmínky pro srpnatku fermežovou, drobný mech, který v ČR roste jen na sedmdesáti lokalitách.

Na Zhůří u Keplů gymnazisti pokračovali v odstraňování náletových smrků a oplocovali vzácné druhy vrb: vrbu černající a vrbu plazivou. Kromě toho, že se studenti zúčastnili zásahů, dostali i možnost prezentovat své zkušenosti a výsledky své práce na Krajské konferenci učitelů environmentálního vzdělávání v Plzni. Do dobrovolných aktivit ve spolupráci se Skautským institutem se zapojilo již 28 studentů rokycanské školy.

Zdroj: G+SOŠ Rokycany