Tachovský útulek se potřebuje rozšířit. Peníze na to shání ve veřejné sbírce
foto: Tachovský Útulek U Šmudliny
foto: Tachovský Útulek U Šmudliny

Tachovský útulek se potřebuje rozšířit. Peníze na to shání ve veřejné sbírce

2 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Tachovský psí útulek U Šmudliny svým dočasným obyvatelům aktuálně nabízí jedenáct venkovních kotců a dva vnitřní, které slouží jako karanténa nebo nouzový prostor pro feny se štěňaty, psy po operacích a podobně. Tato kapacita bohužel již dávno není dostačující. Od roku 2020 tak místní dobrovolníci pracují na stavbě nové budovy, která poskytne zázemí pro nově příchozí psy a kočky a najde se tu i prostor pro ošetřovnu, přípravnu krmení, sklad a vůbec vše, co se zatím řeší ve spartánských podmínkách. Na podporu této stavby v těchto dnes probíhá sbírka na portále Donio.

Stavba se začala plánovat v roce 2020. Od té doby ji podpořili nejen drobní dárci z řad veřejnosti, ale například i dobročinný projekt Rozběháme Česko nebo Plzeňský kraj. Díky nim se realizovalo oplocení a základová deska. Během let bohužel došlo k tomu, s čím se nyní potýká i řada soukromých stavebníků. Než proběhlo celé byrokratické kolečko a pominuly komplikace spojené s „covidovým režimem“, cena stavebních materiálů stoupla natolik, že nashromážděné peníze prostě nestačí. Aktuálně tak chybí 650 tisíc korun. Tato částka bude použita na výstavbu střechy nové budovy.

„Díky fanouškům a veřejnosti jsme už ušli obrovský kus cesty: koupě pozemku, oplocení, terénní úpravy, projekt, základová deska, přípojky, cihly. Realizace všeho stála spoustu peněz a pro lidi, kteří chodí do práce a vydělávají běžné mzdy nám veřejnost přispěla už astronomickou částkou – něco kolem dvou milionů korun. Bohužel jsme stále na začátku a jestli se má stavba trochu pohnout, tak to bez střechy nejde. Opravdu to jinak nemá smysl,“ popisuje stávající situaci provozovatelka útulku Gabriela Jägerová.

Sbírku najdete na portálu Donio (ZDE). Pokud vás příběh útulku Šmudlina oslovil, můžete přispět až do poloviny února.