Tank ONO: Rozumná cena, nebo past?
Čerpací stanice Tank ONO v Bojišti, foto: Petr1888, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35882623
Čerpací stanice Tank ONO v Bojišti, foto: Petr1888, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35882623

Tank ONO: Rozumná cena, nebo past?

5 srpna, 2023 57 Od Pavel Žižka

Ceny všeho rostou. Inflace trápí peněženky i rodinné rozpočty. Každá cesta k ušetření je vítaná. Proto se stále častěji mezi řidiči skloňují slova Tank ONO. Tato síť čerpacích stanic nabízí dlouhodobě nejlevnější benzin i naftu. Jenže jako má řadu zastánců, má i řadu odpůrců, kteří tvrdí, že si palivem odsud můžete zničit motor. Kdo má pravdu?

Hned v úvodu článku je třeba zmínit, že v žádném případě (a pro mě bohužel) nevzniká v rámci placené spolupráce či jakékoli podpory tohoto magazínu. Vše, co se na následujících řádcích dočtete, je syntézou objektivních zjištění státních i nestátních institucí, stejně jako subjektivních pocitů mých i lidí v mém okolí, kteří s Tank ONO máme dlouhodobou zkušenost.

V době, kdy tento článek vzniká, stojí Natural 95 na většině pump kolem 39 Kč. Nafta je zhruba o dvě koruny levnější. Ze stránek Tank ONO se dozvíte, že na VŠECH jejich pobočkách koupíte Natural 95 za 37.50 Kč a naftu za 35.50 Kč. Ušetříte tedy více než korunu, na nádrži třeba i stovku. V době vrcholného chaosu na začátku otevřeného konfliktu na Ukrajině činil tento rozdíl klidně i čtyřikrát tolik. Manažeři Tank ONO nepodlehli pokušení zdražovat víc, než bylo nutné, čímž z tohoto plánu usvědčili konkurenci. Jestli mi někdy byla tato značka sympatická, tehdy tím více.

Proč tak levně?

Proč to ale prodávají tak levně? Za vším hledejte úspěšný byznys plán, který prověřilo téměř 30 let na trhu. Od chvíle, kdy Tank ONO v roce 1994 otevřelo v Plzni první pobočku, jede systémem minimální marže – maximální obrat. V tuto chvíli zůstává firmě asi koruna z každého prodaného litru paliva. Cílem je ho prodat co nejvíce, což se evidentně daří. U které jiné pumpy jste v poslední době viděli tak dlouhé fronty? A snaha šetřit je na pumpách i vidět – personál jen v nejnutnějším množství, stojany, které už mají hodně za sebou, grafika a estetika, do které se už léta neinvestovalo. Špína tu ale rozhodně není. Prostě cesta, jak za co nejméně peněz nabídnout co nejvíce. Trochu to připomíná příběh rumunské automobilky Dacia. Tady naleštěnou bídu nenajdete, ale z celé firmy čiší upřímné motto: Jsme levní!

Jeden zásadní rozdíl tu ale je. Zatímco za rumunskou automobilkou stojí francouzský gigant Renault, Tank ONO je ryze českou a vlastně i rodinnou firmou. Čeští majitelé, daně placené u nás,… Pokud bychom k čerpacím stanicím přistupovali jako k jakýmkoli jiným obchodům či službám, jistě bychom rádi podpořili tuzemského podnikatele oproti nadnárodní síti. I tento úhel pohledu je třeba zmínit.

A co kvalita?

„Tak si tam jezdi, ale za dva roky ti odejdou vstřikovače nebo palivové čerpadlo,“ tak zní názory řady automobilových fanoušků, když jim prozradím, že nemám problém brát benzin z Tank ONO. Jistě, ty nízké ceny jsou prostě podezřelé. Jenže vážně špatné palivo prostě poznáte – auto pocitově nejede, dramaticky stoupne spotřeba. Nevím, možná jsem měl štěstí, ale s tím jsem se tady ještě nesetkal ani já, ani nikdo z mého okolí. A podobné štěstí měli zřejmě i kontroloři České obchodní inspekce. Navštěvují to tu často. Na mapě stanic, kde bylo odhaleno nekvalitní palivo, byste ale některou pobočku Tank ONO hledali marně. Většina těch pokutovaných jsou opravdu malí prodejci, jejichž provozovny vypadají podezřele na první pohled. Najdete tu ale třeba i plzeňskou OMV. Legendy o prémiových značkách a prémiových palivech tedy dostávají trhliny.

Ne, určitě Tank ONO není nejlepší čerpací stanicí s nejlepšími službami a nejpříjemnějším prostředím. Natankovat se tu ale určitě bát nemusíte a ušetřené peníze jsou jen příjemným bonusem. Jediné, co vás může trápit je, že vás někdo uvidí, jak tankujete „u levnýho Ona“.

zdroj: Kverulant.org