Toyota Auris Touring Sports: Kdybych kupoval ojeté kombi…
Toyota Auris Touring Sports (2015), zdroj foto: Toyota
Toyota Auris Touring Sports (2015), zdroj foto: Toyota

Toyota Auris Touring Sports: Kdybych kupoval ojeté kombi…

24 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Představte si, že máte produkt, po kterém po celém světě šílí. Doslova nejprodávanější svého druhu. A najednou vám někdo z marketingového oddělení poradí, že jej vlastně nijak nezměníte, ale dáte mu jiný a ne úplně výrazný název. Blbost, co?

Tak přesně tuhle blbost Toyota udělala v roce 2007. Tehdy svůj neprodávanější model Corolla, resp. jeho desátou generaci, začala v Evropě prodávat pod označením Auris. Abychom tedy byli spravedliví, tato změna se týkala jen hatchbacku. Sedan i odvozené MPV název Corolla nesly dál. A podobnou hloupost Toyota udělala i o šest let později. I hatchback a kombi jedenácté generace neslo název Auris. Že se moc neujal, o tom svědčí i pohled do současné nabídky největší japonské automobilky. Slovo Auris v ní nefiguruje a všechny karosářské verze v klasickém segmentu C opět nesou jméno Corolla. Jenže právě v době nepovedených kejklí s názvem Toyota uvedla na trh auto, po kterém bych dnes neomylně sáhl, kdybych vybíral rodinný kombík za nějakých 300 nebo 350 tisíc korun. Byla by to Toyota Auris Touring Sports poháněná hybridním ústrojím.

Aby tedy bylo jasno, já tohle auto SKORO už jednou vybral. Pár let mi říkal pane hatchback Aurisu, ovšem s šestnáctistovkou pod kapotou. Jestli jsem něčeho litoval, pak to vedle nevyhřívaného volantu byla absence hybridu, tedy z uživatelského pohledu zejména extrémně nízké spotřeby v kombinaci s „automatem“ a po přírůstku do rodiny i malého kufru. Nebýt škrt, jezdil bych tedy dodnes právě tím autem, které můžete vidět na snímcích. A o co jsem tedy přišel?

Toyota Auris Touring Sports je podle mě elegantní vozidlo, zejména v posledních letech produkce a v provedení Selection, které se vyznačovalo kontrastním lakováním a spoustu chromu na masce vyměnilo za decentní černou. Jako každý zástupce nižší střední třídy se výborně hodí do městského prostředí i na dlouhé výlety.

Interiér vozu je adekvátně prostorný a pohodlně se v něm odveze čtveřice dospělých s kompletní dovolenkovou bagáží. Jedinou výtku mám k poněkud kratším sedákům vpředu a slabě tvarované lavici vzadu. Soudobá konkurence uměla být v tomto ohledu dále. Se 180 centimetry jsem ale neměl citelný problém ani při delších jízdách. Být ale o deset čísel vyšší, možná bych na místě řidiče trochu trpěl.

Pokud mě něco přesvědčuje o tom, že právě Auris Touring Sports je rodinným ideálem, je to hybridní pohonné ústrojí. Jasně, ani šestnáctistovka v mém hatchbacku nebyla špatná. Vlastně byla skvělá a neprůstřelně spolehlivá. Ale tady máte pohon, který je pro klidnou rodinnou jízdu úplně dokonalý. Zážehová atmosférická osmnáctistovka spojená s elektromotorem poskytuje výkon, který nikoho nezaujme. Se 73 kW opravdu trhat asfalt nebudete. O dvě deci menší jednotka dávala o 24 kW víc. Jenže tady je navíc elektrických 60 kW a kombinovaný výkon 100 kW. I když je tedy hybrid vrcholnou motorizací, závodník to není. To ale rozhodně neznamená, že by to byl nějaký louda. Jen prostě má rád klidné tempo a ke stovce se doplíží za nějakých 11 vteřin. Padne k němu takové klidné tempo, jakým se s rodinou má jezdit. Hezky plynule… Popere se s městem i s meziměstem a z nádrže si usrkne čtyři a půl litru na sto kilometrů. Jen na dálnici je krapet žíznivější. Sedm na sto není žádná hrůza, ale v kontextu jeho asketické diety v mimodálničním režimu to zamrzí.

Takže ještě jednou: klídek, pohodička. A bez kvedlání! Hybrid od Toyoty totiž spolupracuje s bezestupňovou převodovkou e-CVT. Ta se sice projevuje jako klasické CVT, tedy tak nějak skútrovitě či vysavačovitě, ale uvnitř je to úplně o něčem jiném. Uživatele potěší hlavně odolná technika, která vydrží statisíce kilometrů. Tenhle hybrid včetně převodovky je jedním z nejspolehlivějších motorů, které můžete koupit. A, abych řekl pravdu, jeho bezprecedentní spolehlivost ve spojení s extrémně nízkou spotřebou a naladěním do pohody jsou právě těmi důvody, proč bych sáhl po tomto voze.

A když je řeč o pohodě, měl bych zmínit i jízdní vlastnosti. Inženýři Toyoty naladili podvozek naprosto dokonale. Ne, k řezání zatáček skutečně ne. Dokonale vzhledem k charakteru celého vozu. Tuhé ale komfortní pružení je trefeno přesně v tom poměru, který mám rád. Zadní víceprvková náprava poskytuje jistotu i na rozbité okresce. I z řízení máte pocit, že auto by pár ostře projetých zatáček zvládlo s prstem v nose, ale tak nějak se mu do žádného divočení nechce. „Vezete rodinu, pane, takto se to nedělá.“ Takže se zase hodit do klidu. Ten klid vlastně narušuje jediná věc, a tou je slabší odhlučnění. Zejména podvozek je odhlučněn skutečně mizerně. Když do Aurisu přesednete třeba z Golfu nebo z Octavie a svezete se po štěrkové cestě, budete mít pocit, že auto vůbec nemá podběhy. Inu, piha na kráse.

A pak je tu komfortní výbava. Toyota Auris Touring Sports je vybavena všemi ve své době běžnými moderními technologiemi, které zlepšují pohodlí i bezpečnost. Multimediální systém s dotykovým displejem je možná z dnešního pohledu poněkud skromný a utopený, ale tehdy se to tak dělalo. Vyšší výbavy disponovaly parkovací kamerou i senzory vpředu i vzadu, ta úplně nejvyšší dokonce i navigací. Ta byla slabá už za nova, takže kvůli ní vůz v nejvyšší výbavě určitě neshánějte.

Co se týče bezpečnosti, Toyota Auris Touring Sports je vybavena systémem Toyota Safety Sense, který zahrnuje různé asistenční systémy, jako je rozpoznávání značek varování, před kolizí apod. Tyto funkce mají zvýšit bezpečnost na silnici a snížit riziko nehod. Možná to i reálně dělají. Faktem ovšem je, že napříč výrobci nebývají bezchybné a bezchybné nejsou ani v Aurisu. Nakonec budete rádi, že to pípání vypnete. Verzi po faceliftu tedy jen kvůli tomuto balíčku neshánějte.

Pro koho tedy Toyota Auris Touring Sports je? Je skvělou volbou pro ty, kteří hledají spolehlivý a úsporný vůz s moderními funkcemi. Je ideálním vozem pro aktivní rodiny, které potřebují jedno auto na výlety i na dojíždění do práce nebo jednoduše pro každodenní použití. S hybridní technologií a bohatou výbavou vám nabízí nejen pohodlí a bezkonkurenční ekonomiku provozu, ale také v neposlední řadě je i ohleduplnější k životnímu prostředí. A až budete svého Aurise prodávat, potěší vás naposledy. Toyoty obecně dobře drží cenu a v případě Aurisu „v hybridu a v kombíku“ to platí dvojnásob.

Pokud tedy hledáte ojetý vůz, který spojuje spolehlivost, úspornost a moderní technologie, není třeba hledat dál. Právě jste ho našli.

zdroj: Zpětné zrcátko