V plzeňské ZOO odchovali mládě ohrožené pandy červené
Mládě pandy červené, zdroj foto: ZOO Plzeň

V plzeňské ZOO odchovali mládě ohrožené pandy červené

12 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Po 13 letech chovu slaví plzeňští chovatelé první odchovávané mládě pandy červené. První samec tohoto druhu do Plzně dorazil z Vídně v roce 2010. Výběh pand červených se nachází vedle nosorožců, jeřábů a irbisů a venkovní expozici představují zejména tři vzrostlé stromy, po nichž pandy rády lezou. V této době si tu ale malého přírůstku nevšimnete.

Dosud se v plzeňské ZOO vystřídali 2 samci a 3 různé samice. Rodiči prvního plzeňského panděte je pár Nepál a Lavinie. Malá samice přišla na svět 12.6. 2023.  Nyní váží 1 kg. A zatím trvale zůstává v úkrytu. Návštěvníci si tak musejí ještě nějakou dobu počkat. Zatím ji nespatří.

Zoologové a chovatelé tak žádají o trpělivost a klid u výběhu.  Během podzimu si ji návštěvníci nejen dostatečně užijí ve výběhu, ale budou moci její chov v plzeňské zoo podpořit nákupem originálních suvenýrů.

Samec Nepál se přesně před čtyřmi roky proslavil dvoutýdenním útěkem do okolí zoo. Pandu červenou aktuálně chová již téměř 200 ZOO v Evropě, z toho 10 v České republice a 3 na Slovensku. V Mezinárodní Červené knize spadá do kategorie Ohrožený druh (endangered) a v zoo je pro ně vedena Mezinárodní plemenná kniha a Evropský záchranný program.

zdroj: ZOO Plzeň, Martin Vobruba