Chodské slavnosti byly zahájeny
Chodské slavnosti, zdroj foto: město Domažlice
Chodské slavnosti, zdroj foto: město Domažlice

Chodské slavnosti byly zahájeny

12 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Chodské slavnosti-Vavřinecká pouť byly v pátek 11. srpna krátce po 18. hodině slavnostně zahájeny. Vzápětí začal první pořad z pětadvacítky programů oficiálního programu letošního 69. ročníku.

Přítomné přivítal starosta města Stanislav Antoš, který diváky pozval i na další připravené pořady letošních slavností. Na pódiu v rámci komponovaného večera Ozvěny folkloru jako první vystoupila kapela BraAgas interpretující lidové písně z celé Evropy. Vystřídají ji ještěTomáš Kočko & Orchestr a Circus Brothers.

Návštěvníky slavností svými vystoupeními potěší během soboty a neděle Chodský soubor Mrákov, Národopisný soubor Postřekov, Konrádyho dudácká muzika, Domažlická dudácká muzika, rodina sester Kuželkových z Klenčí, dětské soubory z Chodska, pěvecké sbory Canzonetta a Haltravan, Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje, dechové kapely, Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic i další účinkující.

Marta Skarlandtová představí krásu chodských krojů ve fotografiích Václava Šilhy, kapela Patrola Šlapeto zazpívá staropražské písně, přichystán je další ročník Národní přehlídky dudáků.

Poutní mše svaté na Vavřinečku budou celebrovat plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub (sobota 12. srpna, 10:00) a rektor arcibiskupského semináře Praha PhDr. Radek Tichý, Ph.D., S.L.D. (neděle 13. srpna, 10:00).

Z Domažlic na vrch Vavřineček bude jezdit mimořádná bezplatná autobusová linka. Rovněž po páteřní komunikaci od vlakového nádraží až po západní okraj města bude v sobotu a neděli v půlhodinovém taktu jezdit další bezplatná linka. V lokalitě U Svatých a v Petrovické ulici budou fungovat záchytná parkoviště.

Podrobný program, pohled do historie slavností i potřebné servisní informace najdete na stránkách www.chodskeslavnosti.cz

zdroj: Josef Babor, město Domažlice