V Plzni si zasportuje každý a zdarma. Sportmanie se blíží
Sportmanie, zdroj foto: město Plzeň
Sportmanie, zdroj foto: město Plzeň

V Plzni si zasportuje každý a zdarma. Sportmanie se blíží

3 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Už jen 10 dní zbývá do zahájení největší sportovní akce pro veřejnost v Plzni. Sportmanie Plzeň 2023 startuje ve staronovém prostředí revitalizovaného parku za OC Plzeň Plaza v sobotu 12. srpna a potrvá do neděle 20. srpna. Děti, mládež i dospělí si budou moci na vlastní kůži a pod odborným dohledem trenérů a členů klubů z Plzně a Plzeňského kraje vyzkoušet nejrůznější druhy sportů. Každý ze tří třídenních bloků nabídne čtyři desítky většinou sportovních, ale i zábavných stanovišť – např. tradiční vodní skluzavku, podvodní hokej, snowboard na skutečném sněhu, dodgeball, discgolf, sportovní šerm, lezeckou stěnu, motokáry, lanový park a mnoho dalších. Děti do 15 let budou opět sbírat QR kódy do speciální aplikace a následně je měnit za bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Aplikace je možné si stáhnout zdarma již nyní.

V programu čeká na návštěvníky řada atraktivních hostů, besed, autogramiád a zážitků. Na slavnostním zahájení v sobotu 12. srpna uvidí diváci např. exhibici kendamy (František Maršálek), slackshow (Lukáš Černý a Michal Pírek), tanec (Dance Nation), parkour (Parkour Academy Plzeň a Jaroslav Chum), rollerskating (Roller Gang Plzeň) a především skate show v nově otevřeném skate parku. Slavnostní zahájení uzavře popcornová show.

Nad jednotlivými dny Sportmanie převezmou tradičně záštitu plzeňské obvody. Čtvrtek 17. srpna bude navíc věnován Nadaci sportující mládeže, která letos slaví 30. narozeniny, a v sobotu 19. srpna v 15 hodin odstartuje Barevný běh (pořadatel Rozběháme Česko).

„Sportmanie i letos nabídne pestrý program, který jistě osloví každého. Osobně jsem moc rád, že se na Sportmanii každoročně podílí naše plzeňské sportovní hvězdy, protože právě tito mimořádní sportovci a jejich úspěchy jsou tou nejlepší inspirací pro děti, které svůj sport teprve hledají. Dokládá to, že spolupráce města se sportovními kluby je na skvělé úrovni,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Samozřejmostí Sportmanie budou opět autogramiády českých olympioniků, sportovních hvězd a úspěšných plzeňských sportovců. „Už v sobotu 12. srpna ve 14 hodin přijdou atleti AK Škody Plzeň v čele s českou reprezentantkou Terezou Petržilkovou, v neděli 13. srpna dorazí mistři ČR ve futsale z SK Interobal Plzeň, v pondělí bude hostem Sportmanie lukostřelkyně Marie Horáčková, v úterý dorazí fotbalisté FC Viktorie Plzeň, na středu 16. srpna je naplánována beseda a autogramiáda mistrů ČR v házené z Talentu týmu Plzeňského kraje a také hokejistů HC Škoda Plzeň, o den později se představí pozemní hokejisté z TJ Litice a chybět nebudou ani házenkářky DHC Plzeň (v sobotu 19. srpna),“ doplnil radní města Plzně pro oblast sportu Tomáš Morávek.

Zajímavé budou jistě i testovací jízdy Autocentra Jan Šmucler s modely Škoda iV, vyzkoušet na vlastní kůži tichou jízdu budoucnosti mohou návštěvníci v neděli 13. srpna. Ve středu 16. srpna čeká v malém amfiteátru hlavně na děti Pohádkový den s Muzeem strašidel a celý závěrečný třídenní blok se na stejném místě představí Divadlo Špalíček. V pátek 18. srpna od 15 hodin se uskuteční závod nafukovacích plavidel.

Každý den Sportmanie začne rozcvičkou pro veřejnost, ve všední dny od 7, o víkendu od 8 hodin. Ve všední dny v 9 hodin si na své přijdou senioři, pro než je připraven speciální program.

Vstup na akci je zdarma, otevřeno bude ve všední dny od 14 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 20 hodin. V závěrečný den, v neděli 20. srpna, skončí sportovní aktivity už v 16 hodin. Vzhledem k omezenému počtu parkovacích míst doporučují pořadatelé využít k dopravě na Sportmanii služeb městské hromadné dopravy.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň