V Rokycanech se ukládal vzkaz příštím generacím
Robert Beneš ukládá poselství příštím generacím do makovice věže Fitzovy vily v Rokycanech, zdroj: město Rokycany
Robert Beneš ukládá poselství příštím generacím do makovice věže Fitzovy vily v Rokycanech, zdroj: město Rokycany

V Rokycanech se ukládal vzkaz příštím generacím

30 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Fitzova novorenesanční vila v Rokycanech byla postavená roku 1869 jako sídlo společnosti Mirošovské kamenouhelné těžařstvo. Úterý 29. srpna 2023 je dalším datem, které se zapíše do její historie.  Bylo v ní totiž uloženo poselství dalším generacím.

Majitel vily Robert Beneš uložil do makovice věže měděný tubus s pětistránkovým dokumentem na speciálním papíru, ve kterém popsal své záměry s vilou a její přestavbou na hotel. Zároveň popsal aktuální situaci v Rokycanech. Makovice věže byla v rámci rekonstrukce otevřena již 16. června. Bohužel žádné poselství nenesla. Při příští rekonstrukci by tak mělo být otevření makovice veselejší.

Fitzova vila  v Jiráskově ulici prochází náročnou rekonstrukcí s plánem proměny v hotel s wellness centrem, fitness sálem a originální restaurací. Robert Beneš plánuje otevřít nový hotel na jaře roku 2024.

Roku 1903 odkoupil od Mirošovského těžařstva stavbu její někdejší vysoký představitel, důlní inženýr a podnikatel Johann Fitz, aby se sem přestěhoval na stáří. Byl mimo jiné majitelem továren na keramiku a rozsáhlého závodu Johann Fitz, továrna na hliněné a šamotové zboží v Horní Bříze. Budova byla upravena jako rodinná sídelní vila. Fitz zemřel roku 1906. Stavbu poté odkoupila obec a nechala ji přestavět v novorenesančním slohu podle projektu architekta Bohuslava Ryšavého, který v Rokycanech navrhl vícero staveb. Projekt byl dokončen roku 1909.
Po únoru 1948 zde bylo zřízeno sídlo Okresní vojenské správy, od 90. letech 20. století zde pak byla zřízena služebna Policie ČR.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany