V Tachově mají Babybox. Kde ho najdete?
Babybox v Tachově, foto: Město Tachov
Babybox v Tachově

V Tachově mají Babybox. Kde ho najdete?

5 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

V pondělí 5. prosince 2022 byl spuštěn provoz zcela nového babyboxu v areálu společnosti GRAMMER v Tachově. Jeho zřízení se však neobešlo bez komplikací.

V poliklinice to nešlo

Umístění babyboxu se nabízelo do areálu tachovské poliklinky, avšak nebylo možné. Provoz zde totiž není nepřetržitý. Péči o děti zajišťují soukromí lékaři, kterým poliklinika pouze poskytuje prostory. Navíc je v tuto chvíli služba pohotovosti zabezpečena pouze do roku 2023, vyhlídky na další období jsou zatím nejisté. Nebylo by tak možné garantovat okamžitou zdravotní péči o případné odložené děti.

Problematické je i navázání služby babybox na tachovskou záchrannou službu, která nedisponuje adekvátně vybaveným sanitním vozem pro převoz novorozence. Aktuálně se již na podnět vedení města řeší dokoupení potřebného vybavení.

MUDr. Marcela Smihrodská (Za lepší Tachov) k celé situaci uvedla: „Velice nepříjemným zjištěním bylo, že se záchrannou službou v Tachově v této záležitosti nikdo oficiálně nejednal. O celé věci se záchranná služba bohužel dozvěděla ex post.“

Babybox našel místo v Okružní ulici

Nadace zajišťující budování babyboxů našla nakonec partnera pro vybudování babyboxu v Tachově ve společnosti Grammer. Ta nabídla místo ve svém areálu v Okružní ulici. Obsluhu babyboxu zde zajistí pracovník zajišťující ochranu a bezpečnost areálu. Jeho úlohou bude v případě využití babyboxu neprodlené kontaktování záchranné služby.

„Děkuji moc společnosti Grammer, že tak zodpovědně přistoupila k řešení problematické situace. Všichni si přejeme, aby nebyl nikdo donucen negativními událostmi ve svém životě do babyboxu miminko umístit. Pokud už se tak stane, tak je nejdůležitější, aby měla celá věc dobrý konec,“ doplnila místostarostka města Vendula Machová (Volím Tachov).

zdroj: Město Tachov