Viktorka s Realem nebo Bayernem mezi nejlepšími evropskými kluby podle letošního koeficientu
Pavel Šulc se raduje z gólu, zdroj foto: FC Viktoria Plzeň
Pavel Šulc se raduje z gólu, zdroj foto: FC Viktoria Plzeň

Viktorka s Realem nebo Bayernem mezi nejlepšími evropskými kluby podle letošního koeficientu

1 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

„Miroslavu Koubkovi by se mohlo začít přezdívat Mr. Koeficient,“ těmito slovy na sociální síti X glosoval poslední výsledek plzeňské Viktorky v Evropské konferenční lize známý sportovní novinář Luděk Mádl. Plzeň na horké balkánské půdě zvítězila gólem Šulce 1:0 a bez ztráty kytičky postupuje pohárovou Evropou. A to se samozřejmě podepisuje i na jejím klubovém i ligovém koeficientu.

Do něj týmy sbírají body za remízy a vítězství ve všech evropských fotbalových pohárech. Sparta, Slavia i Plzeň jsou letos pilnými sběrateli. Sparta 7,5 bodu, Slavia dokonce 12,5 bodu. Co je to však proti Viktorce? Ta si v předkolech a základní části Evropské konferenční ligy nejen slušně vydělala, ale i podpořila národní koeficient 17,5 body. Jedinou pihou na kráse je tak nulový příděl od Bohemians a dělení do národního koeficientu číslem 4, to podle počtu účastníků evropských pohárů.

Před posledním podzimním kolem se tak český koeficient nebývale rozrůstá. 31,8 bodu stačí na 11. místo. Desátí Skotové mají skoro o dva body více, dvanáctí Švýcaři jsou v těsném závěsu. Přímá účast mistra ligy v přespříštím ročníku Ligy mistrů je tak blízko, jako už dlouho nebyla.

To však není nic proti tomu, jak si stojí Viktoria Plzeň v koeficientovém srovnání letošních účastníků evropských fotbalových pohárů. V Konferenční lize se jí nikdo nevyrovná a ani v Evropské lize nemá podobný zisk nikdo. Pouze čtyři účastníci letošní Ligy mistrů zatím nasbírali více bodů do klubového koeficientu než Viktoria. A jde o samé velkokluby: Manchester City, Real Madrid, PSV Eindhoven a Bayern Mnichov. Viktorka je tak ve vskutku dobré společnosti. Nic na tom nemění ani fakt, že hraje o dva levely nižší soutěž. Nechme se tak překvapit, co přinese zbytek podzimu a hlavně jarní část soutěže.

zdroj: FC Viktoria Plzeň, coen.wz.cz, Luděk Mádl (X)