Vláda odklepla zákon o úložišti jaderného odpadu. Na Klatovsku se bude protestovat
Radioaktivita, foto: Kilian Karger
Radioaktivita, foto: Kilian Karger, unsplash.com (volné dílo)

Vláda odklepla zákon o úložišti jaderného odpadu. Na Klatovsku se bude protestovat

16 listopadu, 2023 0 Od Dominik Rejthar

Stát chce do roku 2028 definitivně vybrat místo, kde vybuduje hlubinné úložiště jaderného odpadu. Jednou z lokalit, kde by se mohlo úložiště vybudovat, je i Březový potok na Klatovsku. V pátek bude v Novém Boru Platforma proti hlubinnému úložišti organizovat další ze série protestních akcí.

„Aktuální návrh zákona je zcela direktivní a vůbec nerespektuje práva dotčených samospráv. Ačkoliv je občanům sdělováno, že je respektuje, tak tomu tak není,“ řekl pro Český rozhlas nezávislý starosta Horažďovic Michael Forman.

V zeštíhlené podobě poslanci schválili nový zákon stanovující pravidla pro přípravu stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Zamítnut byl poslanecký návrh dát dotčeným obcím pravomoc vetovat výstavbu úložiště na svém území. Ze zákona oproti vládní předloze také vypadlo ustanovení, že by rozhodnutí vlády o výstavbě musely schvalovat obě parlamentní komory.

„Mělo by být, jak se v demokratické společnosti sluší a patří, více rovnoprávné a stanoveny jasné podmínky. Bohužel mlžení vlád, ať té současné nebo minulé, a zlehčování celé té situace a jejich dopadů pro krajinu i životy obyvatel v nejbližším okolí úložiště, tedy desítky kilometrů, nepřispívá ke komunikaci a nalezení společného cíle,“ pokračoval rázně Forman, jenž je zároveň mluvčím platformy pro hlubinné úložiště.

„Povrchový areál by měl mít 19 hektarů, což je asi 27 fotbalových hřišť. Případně se jedná o tři Strahovské stadiony. Podzemní areál by měl na Březovém potoku 290 hektarů, tak to máme 414 fotbalových hřišť a 44 Strahovských stadionu. Objem vytěžené rubaniny by byl roven počtu tří pyramid o základně 230 metrů a s výškou 140 metrů. Z toho musí být každému patrné, že se jedná o obrovskou stavbu,“ dodal starosta Horažďovic.

Platforma proti hlubinnému úložišti zorganizuje další protest v pátek 17. listopadu od 10 do 11 hodin na návsi v Novém Boru na Klatovsku.

zdroj: Český rozhlas, vlada.cz