Vodácká sezóna začíná. Odemykání Otavy se blíží
Vodák, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Vodák, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Vodácká sezóna začíná. Odemykání Otavy se blíží

31 března, 2024 2 Od Pavel Žižka

Ty nejotužilejší vodáky už jste možná na Berounce, na Sázavě nebo na Otavě zahlédli. Začátek letošního jara (nejen) vodáckému sportu přeje. Oficiálně se ale bude Otava odemykat až během prvního dubnového víkendu.

Otava – řeka bez pramene a vlastně i bez ústí. Tento název nese průzračná voda proudící korytem od Čeňkovy pily na Šumavě. Tady vzniká soutokem dvou šumavských řek – Vydry a Křemelné. I proto tolik studí, když se „uděláte“. Za to riziko to ale stojí. Vždyť se z její hladiny můžete pokochat krásou města Sušice, největší hradní zříceninou u nás – hradem Rabí, historickým centrem Horažďovic, Strakonic i Písku, až nakonec vplujete do vod přehradní nádrže Orlík. Ta u ústí do Vltavy zvedla i hladinu Otavy, a tak původní soutok pod hradem Zvíkov dnes už spíše jen tušíte. Ten stávající je o to monumentální.

Také už se vám po přečtení předchozího odstavce chce poznat Otavu? Tak přijeďte v sobotu 6. dubna před polednem do kempu v Sušici. Odemykání Otavy tu začíná v 11 hodin a připravena je hudba i spousta občerstvení. Po pořádné open party se vyrazí na vodu a popluje se do Žichovic.

Pokud bude počasí přát a sedm kilometrů v kanoi nebo v kajaku vám bude málo, můžete doplout až do Horažďovic a užít si výhledy na legendární zříceniny Rabí a Prácheň. Ve druhém případě tedy spíše na stromy, které ji ukrývají. Lodě i další vybavení nemusíte mít vlastní. Organizátoři je za symbolickou cenu zapůjčí. Tak ahoj!

Zdroje: