Ženy, věda a jiné nebezpečné věci – to je téma na univerzitě
10 listopadu, 2023V rámci Týdne humanitních věd pořádá katedra filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni už třetí panelovou diskusi z cyklu Univerzita jako příležitost, tentokrát věnovanou roli žen při řešení současných vědeckých, politických a společenských problémů.
Název panelové diskuse odkazuje na knihu lingvisty Georga Lakoffa Ženy, oheň a nebezpečné věci: Co kategorie prozrazují o mysli, která ukazuje, jak kategorie, jež používáme k organizaci světa, odrážejí naše mentální struktury a jakým způsobem se liší v různých jazycích a kulturách.
Během diskuse vystoupí rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová, jejímž oborem je fyzikální chemie, dále párová psycholožka a krizová interventka Eliška Remešová, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která bude hovořit o problematice veřejného práva. Na téma umělé inteligence se zaměří vývojář Jan Tyl a jím vytvořená digitální osoba Matylda, jež původně vznikla pro předvolební superdebatu ČT v roce 2021. Účastníci a účastnice diskuse na ZČU, kam Jan Tyl přijede s novou, nikým nespatřenou verzí Matyldy, se dozvědí, co je možné od Matyldy očekávat a kde jsou její limity. Dále vystoupí psycholožka Olga Vlachynská, prorektorka Univerzity Karlovy a romanistka Eva Voldřichová Beránková a kanadská filozofka Marie Antonios Sassine, která působí jako výkonná ředitelka Centra pro nové otázky v etice, společnosti a technologii (Centre on New Questions in Ethics, Society and Technology – CETS) na Dominican University College v Ottawě.
„Panelové diskuse z cyklu Univerzita jako příležitost patří mezi tradiční a velmi oblíbené akce Fakulty filozofické. Umožňují totiž setkat se a diskutovat s lidmi, kteří propojují disciplíny, akademické a neakademické prostředí a ovlivňují společnost. Jsem velmi rád, že letošní ročník, konaný v rámci Týdne humanitních věd, poskytne možnost diskutovat se ženami, které vynikají ve svých oborech a jsou výraznými osobnostmi veřejného života,” říká děkan David Šanc.
Cílem diskuse je zjistit, jak univerzitní prostředí a vzdělávání přispívají k prosazování a respektování ženského hlasu ve společnosti. „Zajímá nás autenticita ženského pohledu v rámci řešení vědeckých, politických a společenských problémů a výzev současnosti,“ říká jedna z členek organizačního týmu Naděžda Hlaváčková z katedry filozofie.
zdroj: Mgr. Šárka Stará, Západočeská univerzita v Plzni (tisková zpráva)