Zřícenina hradu Buben
Zřícenina hradu Buben, foto: Jana Žižková
Zřícenina hradu Buben, foto: Jana Žižková

Zřícenina hradu Buben

15 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Ne na každý hrad se musíte šplhat do dlouhých kopců. Romantická zřícenina hradu Buben se tyčí nad soutokem Mže a Úlického potoka a procházku sem zvládnete i s malými dětmi.

Zřícenina se nachází nedaleko Plešnic, asi 15 km severozápadně od Plzně. Hrad pochází ze 14. století a dochoval se mnohem lépe než většina podobných staveb. A to je uváděn jako pustý už od roku 1567 je hrad uváděn jako pustý.

Tomu, že si tu dnes můžeme užívat takovou romantiku, vděčíme Klubu českých turistů. V letech 1929 až 1932 byl totiž právě jím hrad zakonzervován. Opravy probíhaly i v 90. letech, ale kvůli nevhodnému materiálu se po roce 2008 zřítila část opravené bašty.

Dnes je Buben oblíbeným cílem turistů a je celoročně volně přístupný. Na hradě se konají i různé kulturní akce.

K hradu se dostanete po modré z Plešnic (od nádraží 2,7 km), po zelené z Bdeněvsi (4 km) nebo od Hracholuské přehrady (2,3 km od hráze). Dříve se dalo na Buben přijít i krátkou cestou z Újezda nade Mží, ale lávka pod hradem nevydržela povodeň v roce 2011 a už nebyla obnovena.

Návštěvu Bubnu s dětmi si můžete ještě zpestřit účastní v turistické soutěži Prázdninová štafeta. I v roce 2023 je totiž zařazen mezi padesátku soutěžních míst.