Běžkaři mohou přispět na úpravu stop v okolí Čerchova
Běžky, ilustrační foto, zdroj: Pixabay
Běžky, ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Běžkaři mohou přispět na úpravu stop v okolí Čerchova

19 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Během letošní zimy jsme si jich zatím moc neužili. Řeč je o běžkařských stopách. Napadne-li sníh, jejich úprava stojí nemalé peníze. Spokojení návštěvníci stop pro běžecké lyžování v okolí Čerchova a Sádku mohou od 1. ledna na nákladnou úpravu tras přispívat i formou dárcovských esemesek. Pravidla jsou stejná jako u zavedených, především charitativních, projektů.

Svazek Domažlicko chtěl usnadnit a rozšířit lyžařům možnost, jak finančně přispět na úpravu stop. Dosud bylo možné finanční dary zasílat pouze bankovním převodem na transparentní účet Svazku Domažlicko. I tuto formu darování se Svazek svým laskavým přispěvatelům pokusil ulehčit, kdy k převodu stačí pouze načíst telefonem QR kód s potřebnými údaji přímo na nástupních místech u jednotlivých tras.

Dárcovské SMS ve tvaru DMS STOPY 30, DMS STOPY 60, DMS STOPY 90 nebo nově DMS STOPY 190 lze zaslat na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč. Svazek obcí Domažlicko obdrží 29, 59, 89 nebo 189 Kč.

Svazek obcí Domažlicko finančně zajišťuje provoz zimních tratí v areálu Čerchov – Malinová hora – Capartice – Sádek již pátou zimní sezónu. Celková délka všech certifikovaných tras v přeshraniční oblasti Horní Bavorský les / Český les je 82 km. Trasy jsou v případě dostatečné sněhové pokrývky upravovány pro klasickou techniku i bruslení. Areál nedisponuje technikou pro umělé zasněžování, pro kvalitní úpravu je tak vždy třeba vyčkat vydatnější sněhové nadílky.

Po příjezdu do oblasti lze využít zpoplatněné parkování buď na východní straně horského hřebene v Caparticích (750 m n. m.) nebo zdarma na západní straně, v německé Althütte (750 m n. m.), kde lze navíc využít vyhřívané převlékárny v servisní budově, příp. na Gibachtu (850 m n. m.).

Informace o aktuální úpravě stop jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách Německého lyžařského svazu www.loipenportal.de (pro náš region v češtině). Navíc jsou v obou místních rolbách instalována GPS zařízení, která v reálném čase přenáší informace o probíhající úpravě na www.bilestopy.cz.

zdroj: Svazek Domažlicko