Kvíz: Zajímavosti o školách v Česku i jinde ve světě
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Zajímavosti o školách v Česku i jinde ve světě

7 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Školní rok se úspěšně rozbíhá a žáci i učitelé jsou stále plni sil, nadšení a entusiasmu. Prostě krásné období plné elánu, ve kterém je radost připomenout si některé zajímavosti o školství českém i zahraničním. Zkuste to s naším kvízem.

Pokud vám nenaskáče vyrážka, když si čtete slova jako tabule, učebnice, školní inspekce nebo Marie Terezie, můžete se do něj bez obav pustit.

Možná se něco nového dozvíte a možná zjistíte, že jinde ve světě je školství plné opravdu zvláštních věcí. Co vás překvapilo nejvíce? Podělte se v komentářích pod kvízem.

Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Zajímavosti o školství u nás i za hranicemi

Víte, jak dlouho u nás trvá povinná školní docházka a kdy ji Marie Terezie zavedla? Tak se pojďte svými znalostmi pochlubit.

1 / 11

 

Povinná školní docházka od čtyř let? Jedna evropská země to tak má. Jedná se o...

 

 

 

 

2 / 11

 

Finsko je dáváno za vzor i českému školství. Jednu věc, bez které bychom si naše školy neuměli představit, tam ale postrádají. Kterou?

3 / 11

 

Čtyři předměty u maturity a i tak je toho až nad hlavu. To je situace u nás. Francouzským studentům ale rozhodně nezávidíme. Víte, z kolika předmětů maturují oni?

4 / 11

 

Výuku na dálku si v minulých letech vyzkoušeli čeští školáci i učitelé a málokdo na ni vzpomíná v dobrém. Existuje však jeden stát, kde je taková výuka naprosto běžná. Který?

5 / 11

 

Letos si školáci užívali dlouhých prázdnin, protože nemělo smysl jít do školy v pátek 1. září a pak až po víkendu. V jednom z následujících států se ale do školy chodí vždy 1. září, i kdyby to mělo být o víkendu. Ve kterém?

6 / 11

 

Rušit nebo nerušit? Na tuto otázku ohledně gymnázií odpovědět nemusíte. Kdy ale bylo v českých zemích založeno první gymnázium, byste si tipnout mohli.

7 / 11

 

Školní obědy jsou u nás terčem mnoha vtipů. V Evropě ale existuje země s kulinářskou tradicí, kde jsou dokonce součástí vzdělávacích plánů. Tipnete si která?

8 / 11

 

Tisíc učeben a 32 tisíc žáků - to je zlý sen každého učitele a také realita největší školy na světě. Ve kterém státě byste takovou školu našli?

9 / 11

 

V jednom severském státu patří mezi vyučované předměty i pletení. Tipnete si ve kterém?

10 / 11

 

Pokračujeme malým chytákem. Základní škola má dnes devět ročníků. Víte kolik let je dnes v ČR povinná školní docházka?

11 / 11

 

Že povinnou školní docházku v českých zemích zavedla Marie Terezie, to ví každé malé dítě. Víte ale, ve kterém to bylo roce?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 43%

0%

zdroje: Wikipedia, Atlaso