Dnes je Evropský den koupání v řekách. Tři tipy na skvělé říční koupání v našem kraji
Plovárna Hradiště, zdroj foto: Plovárna Hradiště
Plovárna Hradiště, zdroj foto: Plovárna Hradiště

Dnes je Evropský den koupání v řekách. Tři tipy na skvělé říční koupání v našem kraji

9 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 9. července. Má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o přírodu, jejíž součástí jsou i řeky. Letos navíc meteorologové slibují velmi vysoké teploty – až 36°C. Tipy na koupání v chladivé říční vodě se tak snad budou hodit.

Plovárna Hradiště

A začněme hezky v Plzni. Na jejím jižním okraji v ohybu řeky Úhlavy leží místní část Hradiště s vyhlášenou plovárnou. Ve vodě nad jezem si můžete zaplavat, v nedaleké hospůdce se občerstvit, půjčit si lehátko a slunečník. Rodiny s dětmi ocení dětské hřiště, možná i možnost zahrát si volejbal…

Hracholusky

Tam, kde tok řeky Mže zpomalí hráz nádrže Hracholusky, to Plzeňané moc dobře znají. Rekreační oblast kolem Hracholusek totiž velmi hojně navštěvují. Na začátku léta tu voda bývá ještě bez sinic a navíc podstatně teplejší než v běžném toku. Kdo chce oslavit Den koupání v řekách a bojí se chladné vody, měl vyrazit sem, kde Mže přece jen zpomalí.

vodní nádrž Ejpovice

A vodní nádrž ještě jednou, i když tentokrát s o poznání chladivější a také čistější vodou. Řeka Klabava pramení vysoko v Brdech a jakmile proteče Rokycany, zastaví ji vodní nádrže Klabava a Ejpovice. Druhá jmenované je vyhlášeným místem ke koupání. Bývalý lom na železnou rudu nabídne křišťálově čistou vodu, kamenité pláže a zážitek milovníkům geologie i zkamenělin.