Dožínky Plzeňského kraje se konají už o tomto víkendu
Dožínky Plzeňského kraje, zdroj foto: Plzeňský kraj
Dožínky Plzeňského kraje, zdroj foto: Plzeňský kraj

Dožínky Plzeňského kraje se konají už o tomto víkendu

7 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Žně jsou za námi a blíží se jejich oslava, která musí oslovit i ty, které pole obvykle nechávají chladnými. Farma Janko ve Vysoké Libyni bude v sobotu 9. září hostit Dožínky Plzeňského kraje. Návštěvníci si tak mohou připomenout tradiční oslavu sklizně obilí. Dožínkové veselí tu potrvá od 10:00 do 16:00 hodin.

Na účastníky této jedinečné akce čeká bohatý doprovodný program. Obcí projde krojovaný dožínkový průvod s hudebním doprovodem a s vyzdobenými koňmi a povozem. K vidění budou rovněž ukázky dožínkové vazby. Krojovaná děvčata nabídnou na ochutnání sladké koláče.
„Tradičně dojde k žehnání úrody a předání dožínkového věnce a kytice. Oceníme vítěze soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2023 a nezapomeneme ani na ocenění regionálních zemědělců a farmářů,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Ani tentokrát nebudou chybět ochutnávky a prodej oceněných regionálních potravin či ukázky dožínkových tradic a zvyklostí letos v podání Folklórního souboru Úsměv Horní Bříza. Pro děti i dospělé organizátoři připravili tvořivé dílny, farmářské aktivity, výstavu zemědělské techniky či ukázky tradičních řemesel.

Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost nejen zakoupit řemeslné výrobky a vidět jejich tvůrce při práci, ale také si sami výrobu vyzkoušet. „Chybět nebude například košíkář Zdeněk Pikal, který získal ocenění pro mistra tradiční rukodělné výroby za rok 2022,“ uvádí hejtman Rudolf Špoták. Do Vysoké Libyně přijedou i řezbář, drátenice, tkadlec, krajkářka nebo švadlenka. „Lidé si u nás mohou tradiční řemesla vyzkoušet, na mém stanovišti to bude zdobení perníčků královskou glazurou. Mohu Vás ujistit, že to zvládne úplně každý,“ potvrzuje perníkářka Martina Klímová, která zdobí perníčky už přes 15 let. Na letošních dožínkách budeme moci obdivovat různorodé zboží –výrobky ze dřeva, slámy, ručně šité oblečení nebo krásné věnce.

Dožínky Plzeňského kraje si užijí také děti. Organizátoři si pro ně připravili tvořivé dílny. Děti mohou vyrábět samy nebo spolu s rodiči. Na několika stanovištích si vyzkouší například malování na polštářky či sádru, tvoření zápichů nebo zajíčků se sladkou dobrotou.

Atmosféru dne zpříjemní v jeho úvodu dechová hudba Kralovanka a Michal Tučný revival Plzeň pak akci zakončí.

Vstup je zdarma. Na výběr bude bohaté občerstvení. Ti, kdo přijedou na dožínky vozem, mohou pohodlně zaparkovat na poli naproti Farmě Janko.

Akci pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s Farmou Janko, obcí Vysoká Libyně a dalšími partnery.

zdroj: Bc. Patrik Pátek, Plzeňský kraj