Skoky na kolech i endurem o víkendu vyvrcholí letní sezóna na Špičáku
Enduro na Špičáku, zdroj foto: Ski & bike Špičák
Enduro na Špičáku, zdroj foto: Ski & bike Špičák

Skoky na kolech i endurem o víkendu vyvrcholí letní sezóna na Špičáku

7 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Druhý zářijový víkend bude v největším sportovním horském areálu Plzeňského kraje k vidění zajímavá sportovní podívaná. V sobotu 9. září změří úplně poprvé v rámci závodního klání své umění bikeři při soutěži Best trik contest.

Start je v 18 hodin v prostoru nad novou restaurací U Lanovky. Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák očekávají účast několika desítek bikerů, kteří předvedou akrobatické skoky s dopadem do nafukovacího doskočiště. Nového „zlatého pětivrutu“ se asi tentokrát nedočkáme, ale i tak slibuje tato závodní premiéra na Špičáku divácky atraktivní podívanou.

V sobotu úvodními dvěma a den na to se zbylými čtyřmi erzetami bude Ski&Bike Špičák hlavním centrem předposledního závodu T-Mobile České Enduro Serie ročníku 2023. Její letošní pátý podnik se v Bikeparku Špičák a v jeho okolí jede jako NOVA SPORT Enduro Race Špičák. Na startu by měla být kompletní česká špička včetně favoritů na přední umístění. Kromě českých jezdců a jezdkyň se tady představí i řada zahraničních cyklistů především z Německa, Rakouska a Slovenska.

V průběžném pořadí elitní mužské kategorie jsou zatím po čtyřech závodech série v čele staří známí z předchozích let – Přemek Techjman (1.) Antonín Král (2.) a Jakub Říha (3.). Mezi ženami pak průběžně vede Simona Kuchyňková, před Dominikou Adamcovou a Barborou Vojta. Celkem se bude v okolí Špičáku závodit ve třech hlavních kategoriích dospělých: Race, Hobby a na elektrokolech (E-Enduro). Do Hobby závodů patří i juniorské a dětské kategorie (Newbie 13 – 14 let, Rookie 11 – 12 let, Grom 6 – 10 let).

„My jsme hrozně rádi za to, že náš špičácký závod série umožňuje závodit i dětem. Byť se některé erzety podívají i do našeho bikeparku nejde o žádné extrémy. Každoročně v enduru nabízíme co možná nejzábavnější a různorodé rychlostní zkoušky, většinou po lesních pěšinách a hrabance,“ říká Jan Kasík ze spolupořádajícího areálu Ski&Bike Špičák. Hlavním pořadatelem je stejně jako v předchozích ročnících společnost Kolo pro život, Petr Čech sport a.s.

Trať špičáckého endura každoročně měří i s přejezdy zhruba 30 kilometrů. Samotné rychlostní zkoušky z toho tvoří cca třetinu. Bikeři postupně letos vystoupají dvakrát na vrcholy Pancíře a letos premiérově dokonce třikrát na Špičák (tam jim výjezd usnadní lanovka).

Lanovka na vrchol Špičáku bude i o tomto víkendu otevřena i pro veřejnost. V neděli 10. 9. bude ale zcela uzavřen bikepark. Každodenní letní provoz tu kvůli ochraně přírody skončí v neděli 17. září. Areál včetně lanovky na vrchol Špičáku je potom otevřen o dalších víkendech a na státní svátek ve čtvrtek 28. září až do neděle 29. října 2023. Pak se již začne s přípravami na zimu.

zdroj: K. Samec, Ski & bike Špičák