Na brouky a pavouky do Rokycan!
Skákavka, zdroj: Pixabay
Skákavka, zdroj: Pixabay

Na brouky a pavouky do Rokycan!

1 března, 2023 0 Od Pavel Žižka

Fotografové přírody jsou lovci beze zbraní. Mezi jejich úlovky patří nádherné scenérie, krásné květy nebo třeba úchvatné makrofotografie ze světa bezobratlých. Právě takové si můžete od pátku 3. března prohlédnout v rokycanském Muzeu Dr. Bohuslava Horáka.

Právě tady totiž své snímky vystavuje entomolog Vlastimil Procházka. Ten objevuje nenápadný svět hmyzu nejraději v okolí svého domova v Rokycanech. Nikdy se ale nestal klasickým entomologem sběratelem, který objekty svého zájmu preparuje a propichuje špendlíkem. Jako doklad o výskytu druhu mu stačí fotografie, čímž je mezi entomology výjimkou.

Na jeho fotografiích i vystaveném hmyzu si můžete do detailu prohlédnout krásu brouků a drobných pavoučků skákavek, kteří se okolo nás běžně vyskytují, a můžete je tak potkat třeba při odpolední procházce. Stačí se jen pozorně dívat.

Pavoučci skákavky mají na makrofotografiích dokonce velmi „sympatický výraz“. Pověst pavouků jako výlučně ošklivých živočichů tak snad vezme za své.

Výstava potrvá až do 25. června. Fotografie Vlastimila Procházky budou doplněny exempláři z bohaté entomologické sbírky Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka