Poslanec Marek Ženíšek: Putin může jít akorát tak za ruskou válečnou lodí
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj

Poslanec Marek Ženíšek: Putin může jít akorát tak za ruskou válečnou lodí

31 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Předposlední den roku začala nejen českým mediálním prostorem rezonovat informace, kterou uvolnila ruská agentura TASS. Podle ní by se český zástupce při OSN měl na ruskou výzvu zúčastnit nejbližšího zasedání Rady bezpečnosti OSN. To se bude věnovat ostřelování ruského Bělgorodu. Česko by na zasedání mělo vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu, říká ve zprávě agentury TASS zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Řada českých politiků tuto výzvu pokládá za nehoráznost.

Naprosto jasně se na sociální síti X vyjádřil ministr zahraničí ČR Jan Lipavský (Piráti). Ten posledním příspěvkem nevybočil ze své obvyklé linie, pro níž je řadou lidí považován za nejjasněji komunikujícího ministra současné vlády:

Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme.

Jeho slova podpořil i plzeňský poslanec a předseda Zahraničního výboru sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09):

Je naprosto nesoudné, když se ruský agresor snaží vzbuzovat lítost oznamováním vlastních ztrát. Nebyli by žádní mrtví, kdyby Kreml nezačal válku. Předvolávat nás nikam nebudou, nejsme už naštěstí jejich gubernie. Putin může jít akorát tak za ruskou válečnou lodí.

I Ženíšek je známý ostrou kritikou současného ruského režimu, včetně jeho aktivit v Rusku. To, že si v tomto ohledu nebere servítky zaznamenali i v Moskvě, a to už poměrně dávno. Už osm let je plzeňský poslanec na ruském sankčním seznamu. Hlavu si z toho určitě nedělá. Naopak:

Fakt, že jsem 8 let na sankčním seznamu, mě utvrzuje v tom, že říkám pravdu o Rusku. Troufnu si tvrdit, že pro Putina je válka hlavním zdrojem jeho politické moci. Myslet si, že mu při jednáních můžeme nabídnout něco, aby přestal vraždit, je naivní. Na něj platí pouze síla.

zdroje: Jan Lipavský, Marek Ženíšek (platforma X)