Školní statek Horšov si pochvalují studenti i hejtman

Školní statek Horšov si pochvalují studenti i hejtman

9 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

SOŠ a SOU Horšovský Týn připravuje téměř 600 žáků pro zemědělství, agropodnikání, potravinářství či obory mechaniků a opravářů zemědělských strojů. Praxi vykonávají studenti všech oborů unikátně na Školním statku Horšov v blízkosti Horšovského Týna – střediska praktického výcviku. Hejtman Rudolf Špoták a radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka se na začátku října seznámili s provozem statku, sýrárny, penzionu i dalších částí střediska pro praxi. Setkali se přímo v provozu se studenty i praktickými pedagogy a dalšími zaměstnanci statku.

„Prostředí školního statku působí velmi příznivě. Studenti mají přímou možnost zde vyzkoušet, jaké to je pečovat o chovný dobytek, vyrábět sýry nebo se starat o provoz zemědělských strojů. Podílí se na komplexním provozu statku, což je pro ně příkladem do praktického života v oboru. Vybudují si zde díky přístupu vedení školy, pedagogů na praxi i kolektivu na statku dobrý, osobní vtah k této práci. A je pro mě velkým potěšením, že o školu je takový zájem. Což dokazuje pětinový nárůst počtu žáků,“ říká hejtman Rudolf Špoták.

Krajské zařízení SOŠ a SOU Horšovský Týn má v letošním školním roce zhruba 570 studentů, což je ve srovnání s předchozími lety nárůst o pětinu. Studenti zde mohou absolvovat jak maturitní tak i učňovské obory s praxí právě přímo na statku. Tady se učí žáci oboru Agropodnikání, Zemědělec – farmář, Předškolní a mimoškolní pedagogika (nový obor s počtem asi 170 budoucích pedagogů), Podnikání, Kuchař – číšník, Cukrář, Mechanik opravář motorových vozidel (obor, kde dívky nejsou výjimkou), Opravář zemědělských strojů, Zedník.

V roce 2020 uvedla škola do provozu moderní výcvikovou stáj na evropské úrovni.

zdroj: Plzeňský kraj, tisková zpráva