Turiec na kole: Slovensko nebo Toskánsko?
Z pořadu Cyklotoulky, zdroj foto: Egomotion s.r.o.
Z pořadu Cyklotoulky, zdroj foto: Egomotion s.r.o.

Turiec na kole: Slovensko nebo Toskánsko?

19 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Víte, kde leží Turiec? Tento slovenský historický region najdete v Žilinském kraji a rozkládá se v okresech Martin a Turčianské Teplice. Ze tří stran je obklopen pohořími a samotným středem této oblasti protéká Váh. A mezi tím jemně zvlněná krajina, která jako by z oka vypadla té toskánské. Tak hurá na kolo!

Dnes nás v Cyklotoulkách čeká den plný nádherné cyklistiky pod dohledem Velké Fatry. Míříme totiž do Turčanské kotliny.

Začínáme v Turanech, což je ideální výchozí bod pro poznávání snad všech zajímavých míst v Žilinském kraji. A že jich tady je… Vrátná dolina, Malino Brdo, Martinské hole… Tak kam nás dnes Ján Zgravčák zavede? Po rovině dorazíme k vodní nádrži Krpeľany. Jinak to tu ale moc rovina nebude. Vždyť se nad námi tyčí Velká i Malá Fatra.

Než se ale vydáme za krásnými výhledy z místních rozhleden, mineme expozici s malou lesní železnicí. Vynechat nemůžeme ani Teplické serpentiny. Zastavíme se i v Turčanském Jasenu. Z tohoto regionu nepochází nikdo menší než vykonavatel první veřejné pitvy v českých zemích Jan Jesenius. Jemu a dalším významným rodákům je tu věnována expozice. A pak už ty slíbené rozhledny. Chcete vidět, které jsme tady v Tručanském Toskánsku navštívili? Pusťte si dnešní Cyklotoulky.


zdroj: Egomotion s.r.o.