V plzeňské ZOO se daří ohroženým zebrám
Zebry bezhřívé, foto: Kateřina Misíková, ZOO Plzeň
Zebry bezhřívé, foto: Kateřina Misíková, ZOO Plzeň

V plzeňské ZOO se daří ohroženým zebrám

24 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zoologická a botanická zahrada města Plzně hlásí další chovatelské úspěchy. Letos se tu podařilo odchovat ohroženou zebru bezhřívou. Tento poddruh zebry stepní tu chovají od roku 2020.

Název tohoto poddruhu vznikl od jevu, kdy ve dvou až třech letech se hříva dospívajících zeber zredukuje, u samců může až vymizet. V Evropě těchto zeber můžete vidět jen několik desítek. V současné době je chová pouze jedenáct evropských zoo. V současnosti jde podle dostupných informací o nejohroženější poddruh zebry stepní. Ani v národních parcích jich totiž nežije více než 300.

Mláďata se v Plzni narodila v roce 2021 i 2022, ale nebyla odchována. Letošní dvě samice jsou tak prvním odchovem zeber bezhřívých v Plzni!

Prvním mládětem je samice pracovně pojmenovaná Tanisha (to ve svahilštině znamená narozená v pondělí), která se narodila 16. ledna. Další samice, chovateli nazývaná Embimbi (v jazyce Sierra Leone „dobrou doc“) přišla na svět 27. března.

V nedávné době byl navíc z pražské zoo do Plzně přivezen nový hřebec a dvě klisny (Haidar, Pia a Pora).  Obě skupiny se zatím ve výběhu střídají.

Zebry jsou v Plzni chovány od roku 1974 a množí se od roku 1977. Dlouhé roky tu byl chován jiný poddruh zebry stepní – zebra Chapmanova. Dalších asi 25 potomků zde měl i jiný poddruh zebry stepní, zebra Böhmova. Současnými spoluobyvateli zeber v africkém výběhu jsou pštrosi dvouprstí, perličky a antilopy vodušky červené (lečve).

zdroj: Mgr. Martin Vobruba, ZOO Plzeň