V Rokycanech se letos budou opravovat sportoviště
Rokycanský bazén, zdroj: město Rokycany
Rokycanský bazén, zdroj: město Rokycany

V Rokycanech se letos budou opravovat sportoviště

11 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V září 2022 uplynulo 20 let od otevření Plaveckého bazénu Rokycany. Za tu dobu ho navštívilo přes 1,8 milionu lidí. Jen  za minulý rok čítala návštěvnost bazénu 80 581 návštěvníků. Nejen do něj bude město Rokycany v příštím roce investovat. Chystají se opravy i dalších sportovních zařízení – kromě bazénu i zimního stadionu a Sportovního areálu Jižní předměstí.

„Za 20 let fungování bazénu považujeme návštěvnost 1,8 milionu za velmi dobrou a doufáme, že lidé se k nám stále budou vracet. Co se týká našeho přírodního koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních, druhého největšího v zemi a jednoho z nejoblíbenějších v západních Čechách, zaznamenali jsme vloni pátou největší návštěvnost – 50 210 návštěvníků, zcela nejvyšší byla v roce 2018, přes 79 tisíc lidí,“ uvedl k loňské sezoně starosta města Tomáš Rada.

„Za loňskou sezonu se koupaliště uzavřelo na devět dní kvůli špatnému počasí. V červnu nám spoušť způsobil přívalový déšť, který nafoukal na vodní hladinu větve, listí a do koupaliště natekla znečištěná voda ze Stráně. Voda přitekla i z parkoviště přes hlavní bránu a vymlela pískový vstup. Odstranění škod nám trvalo pouze dva dny,“ vysvětlil Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycan.

Po téměř 20 letech technicky náročného 24 hodinového provozu je potřeba v letošním roce provést generální opravu kotelny plaveckého bazénu. Vyměnit se musí zejména hořáky u plynových kotlů, jež jsou na konci své životnosti. „Počítáme také s výměnou ventilů a uzávěrů v plynové kotelně a výměnou tepelné izolace na rozvodech vody kotelny,“ doplnil Jaroslav Moravec.

„Investice čeká také zimní stadion, kde se musí dokončit oprava technologie chlazení, výměna izolací a regulace ventilů. Ve Sportovním areálu Jižní předměstí opravíme střechu administrativní budovy, dále projdou rekonstrukcí šatny a sprchy. Město zpracovává projekt na celkovou revitalizaci sportoviště, při které by došlo k obměně veškerých povrchů v areálu – nový povrch fotbalového hřiště, víceúčelových hřišť na basketbal, nohejbal a volejbal, nový povrch atletické dráhy, tenisového kurtu a kompletní nové LED osvětlení areálu,“ doplnil místostarosta města Jiří Sýkora.

Sportovní zařízení v Rokycanech nejvíce trpí navýšením výdajů za energie. Celkem tyto náklady vyrostly o více než 12 milionů korun. „Nejvíce je to elektrická energie, teplo a teplá voda na zimním stadionu (cca 6 milionů korun) a elektřina a plyn na plaveckém bazénu (4,5 milionu korun). Z tohoto důvodu se město Rokycany rozhodlo navýšit ceny u jednotlivých sportovních zařízení tak, aby toto navýšení alespoň částečně pokrylo rostoucí náklady na provoz těchto zařízení,“ uzavřel Jaroslav Moravec

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany