V Rokycanech začíná Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou
Fotografování v bazénu, zdroj: město Rokycany
Fotografování v bazénu, zdroj: město Rokycany

V Rokycanech začíná Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou

20 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V sobotu 21. ledna 2023 se rokycanský plavecký bazén stane dějištěm Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou v bazénu. Již 19. ročník pořádá Svaz potápěčů České republiky pod záštitou města Rokycan. Organizátoři zvou i veřejnost. Sledovat nevšední podívanou bude možné z prostoru občerstvení v prvním patře nad bazénem.

„Bazénovou fotografii lze připodobnit k práci ve fotografickém ateliéru. Voda a fotografování v ní má své ojedinělé kouzlo. V trojrozměrném prostředí, se jak model, tak i fotograf, díky beztížnému stavu, mohou pohybovat zcela volně v prostoru a vytvářet netradiční úhly záběrů. Oproti suchu se zde zcela jinak láme světelný paprsek, a toho dokáží autoři šikovně ve své tvorbě využít, stejně jako zrcadlení od spodní strany hladiny, kdy při otočení snímků vzniká efekt plovoucích artefaktů na vodě. Letošního ročníku se zúčastní 15 fotografů, z toho jeden ze zahraničí a pět autorů v dětské kategorii,“ vysvětlil fotograf a organizátor mistrovství Bohumír Kráčmar.

„Chtěl bych tímto poděkovat všem pracovníkům bazénu za jejich špičkovou přípravu a čistotu vody v bazénu a samozřejmě městu Rokycany za podporu a dlouholetou vstřícnou spolupráci při realizaci této soutěže. Věřím, že v této aktivitě budeme pokračovat a za rok se v Rokycanech setkáme již po dvacáté,“ dodal Bohumír Kráčmar.

„Mistrovství ČR ve fotografování si vyžádá krátké omezení pro veřejnost, bazén se občanům otevře od 11 hodin, místo od devíti hodin. Mistrovství je veřejnosti přístupné a sledovat ho je možné z prostoru občerstvení v prvním patře,“ pozval na akci Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycan.

„Spolupráce s Bohumírem Kráčmarem začala již v roce 2004, kdy jsme hledali fotografa na plavecké kurzy s miminky. Od té doby v Rokycanech pořádáme toto mistrovství. Hlavním důvodem je skvělá čirost vody. Kromě covidových let a jednoho zrušeného ročníku z důvodu nemoci, se koná mistrovství v našem bazénu již 19. rokem,“ dodal Jaroslav Moravec.

V sobotu od půl deváté bude probíhat evidence soutěžících fotografů, od devíti budou mít účastníci dvě hodiny na fotografování v bazénu, následně budou mít soutěžící prostor pro úpravu snímků a od 15 hodin se bude konat projekce soutěžních snímků a ocenění nejúspěšnějších autorů.

Fotografickými tématy jsou fotografie s modelem, volné téma nebo zastoupení barev modrá, bílá a červená na snímku. Pro děti do 15 let je téma volné. Startovné činí 650 korun. Soutěže se může zúčastnit kterýkoliv fotograf z České republiky i zahraničí.

zdroj: Adriana Jarošová, město Rokycany