Zbirožské vyhlídky: nová naučná stezka na okraji CHKO Křivoklátsko
Výhled z Čertovy skály u Zbiroha, foto: Pavel Žižka
Výhled z Čertovy skály u Zbiroha, foto: Pavel Žižka

Zbirožské vyhlídky: nová naučná stezka na okraji CHKO Křivoklátsko

19 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Město proslulé nádherným zámkem a osobou J. V. Sládka i jeho okolí ukrývají spoustu přírodních krás a vyhlídek. Nově je propojuje naučná stezka Zbirožské vyhlídky.Ta začíná i končí u informačního centra ve centru Zbiroha. Odsud vede po červené turistické značce do kopce okolo kostela sv. Mikuláše, pod ZŠ J. V. Sládka a okolo MŠ až k zámecké bráně. Tady na turisty čeká první z pěti zastavení, celkem logicky věnované celoročně otevřenému zámku.

I dále pokračujte po červené turistické značce. Druhé zastavení v části Švabín přiblíží historii zdejšího pivovaru. Pokud sem ale dorazíte v turistické sezóně, nezapomeňte navštívit parádní Expozici požární ochrany, kterou najdete v sousedství.

A dále po červené. Ta vás dovede až pod Čertovu skálu a k dalším skalám s vyhlídkami. U rozcestníku Čertova skála – rozc. vsaďte na žlutou a po pár stovkách metrů na zelenou. Ta vás dovede až na skalnatý vrchol Světovina, opět s krásným výhledem a opět s informačním panelem.

Ze Světoviny je to dále po zelené. Té se držte až zpátky do Zbiroha. Ještě před tím váš ale čeká poslední vyhlídka „Na skále“. Zde je připraveno povídání o zbirožském podzámčí „Chaloupkách“ a jejich slavném rodákovi.

Procházka má celkem sedm kilometrů a není vhodná pro kočárky ani pro úplně malé děti. Zdatnější chodci si ji ale určitě užijí!

zdroj: město Zbiroh